Euroopa Noorsootöötajate Ühing (AYWA)

18. märtsil 2024 allkirjastati Brüsselis Euroopa Noorsootöötajate Ühingu (Alliance of Youth Workers Associations ehk AYWA) asutamisleping, mis on erakordne sündmus noorsootöötajatele nii Eestis kui Euroopas. 

Kuigi sellise organisatsiooni loomise vajadusest on räägitud mitukümmend aastat, on just ENKi juhitud kolmeaastase projekti tulemusel viimaks selle tulemuseni jõutud.

AYWA loomise tähtsusest räägivad projekti vedaja ning värske AYWA juhatuse liige Edgar Schlümmer ja ENKi juhatuse esimees Kadi Bruus.

Edgar, sina tead hästi süsteeme ja noortepoliitikat, aga kui proovida selgitada inimesele, kes neist asjust palju ei tea, kuidas selgitaksid, mis on AYWA eesmärk?

Noorsootöötaja professiooni tunnustamise võimendamine, et noorsootöötajate hääl oleks Euroopas kuuldavam. Ühistegevuses peitub jõud, see annab suurema ja võimsama tulemuse ning huvide eest seismiseks on seda väga vaja!

Miks peaks AYWA asutamine “platsi noorsootöötajat” huvitama?

Sest kui noorsootöötaja kutse ja tegevus on rohkem tunnustatud, jõuab see tagasi ka rohujuure tasandile, sa tunned end osana millestki suurest ja ühisest! 

Teiseks, paremad tingimused noorsootöö tegemiseks. AYWA eesmärk on, et meid nähakse ja kuulatakse rohkem, nii väärtustatakse noorsootööd rohkem ja see muudab ka kohalikul tasandil noorsootöö tegemise lihtsamaks. Põhimõtteliselt nii nagu veeringlus looduses. Sina noorsootöötajana panustad ENKi, et oleks tugevam noorsootöö kogukond, ENK panustab Euroopa tasandile,  Euroopa tasand (AYWA) panustab poliitikasse ja mainesse. Ja tagasi maksab see samamoodi ülevalt alla. Üksikisikuna oled selles tähtis osa.

Mida unikaalset on ENKil, ja Eesti noorsootööl üldisemalt, AYWAsse “anda”?

Hea küsimus! 25 aastat kogemust. Me oleme selle poolest Euroopas suhteliselt kogenud.

Milline on keskmine teiste AYWA liikmete tegutsemisaeg?

Päris peast seda faktina öelda ei oska, aga peast arvestades ütleks, et praeguste liikmete keskmine iga on umbes 5-10 aastat. 

Sind valiti ka AYWA juhatusse, palju õnne! Mis on sinu jaoks hetkel suurim eesmärk juhatuse liikmena?

Aitäh teile usalduse eest! Mul on selles mõttes suur vastutus ja roll, et asi läheks käima nii nagu vaja. Loomine oli väga lihtne, kuigi võttis aega ja vaidlusi, et toimima saada. Meil on vaja selleks, et me saaks esindada, kasvada vähemalt kahekordseks. (Hetkel on AYWAs 10 liiget. -toim.) Minu ülesanne on teha nii, et see oleks võimalik. Samuti on minu vastutus raha ja finants, finantsstabiilsus, et AYWA käivituks ja kasvaks. Aga see siin ei ole mingi minu, Edgari, erahuvi! Võib öelda, et on rahvuslik huvi, mitte isiklik huvi, sest mina olen seal juhatuses ikkagi ENKi käepikendus.


Kadi, mis tundeid AYWA asutamine sinus tekitas?

See oli väga emotsionaalne, sest sellest on räägitud mitukümmend aastat, kuidas oleks vaja Euroopa tasandil ühendavat organisatsiooni. Edgar on teinud selle nimel tõsiselt tööd.
Samuti on meie Erasmus+ tekitanud armsa tunde, et AYWA ellu jõudis, SANA ja Reet Kosti panus ja tugi on selles suur. Me tegime ära, mida taheti!
Ka andis kindlustustunde see, et asutamisele järgneval päeval olid meiega kohtumas Euroopa Liidu kõrgel tasemel inimesed. Tõesti on hästi hea tunne, et suur asi on ära tehtud! 

Mida AYWA ENKi jaoks tähendab?

AYWA tähendab ENKi jaoks seda, et me ei ole üksinda, vaid me oleme koondunud sarnaste organisatsioonidega eri riikidest. Et me lähtuks tulevikus noorsootöös samadest väärtustest. Euroopa partneritega saame me neist asjust rääkida teistel tasanditel, laiemas kontekstis kui Eesti. Aga samuti saame võimaluse nii Eestis kui Euroopas selgitada, kes on noorsootöötaja ja mida noorsootöö tähendab. Nii tulevad noorsootöötaja roll ja kvalifikatsioon rohkem päevakorda.

Millised on sinu ootused ja lootused AYWAle?

Ma väga loodan, et saame tänu praegu valitud juhatusele ja liitunud organisatsioonide koondunud huvile edasi liikuda selliselt, et tekiks ka kontor ja tegevmeeskond. Siis on võimalik kõiki asju paremini teha. Et me jõuaksime eri Euroopa institutsioonideni, et tõstatuksid eri riikide noorsootöö teemad ja teeksime koostööd nii nendega, kes on AYWAs, aga toetaks ka neid riike, kus veel polegi noorsootöötajate katuseorganisatsioone.
AYWA loomine oli üks osa ja pikk protsess, Aga nüüd on oluline edasi liikuda tegevustega, mis panevad organisatsiooni ka tööle ning toovad aktsepteerimise eri tasanditel.


AYWA loomisest saad lugeda ka Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri kodulehelt SIIT.

Alliance of Youth Workers Associations ehk AYWA