Noorsootöötaja kutse on üks viise tõestamaks enda pädevusi ja taset noorsootöö valdkonnas ning vastavalt noorsootöö seadusele ei ole võimalik laagrites ning malevates ilma kutsetunnistuseta kasvataja või juhatajana töötada. See tähendab, et igal kevadel, vahetult enne suurt suvist laagrihooaega, tabab ENKi kutsetaotluste laine. Kuigi kutsekomisjon töötab usinalt, et taotlejatele peagi vastused anda, teame juba taotlejate arvu.

Vastavalt inimese pädevustele, kompetentsidele ja töö sisule on võimalik taotleda kutset või osakutset eri tasanditel. Laagrikasvataja või laagrikasvataja-juhataja osakutse tähendab seda, et inimene tõestab oma pädevusi kitsalt just laagrite ja malevate töö kontekstis ning ilma selle kutseta ei tohi nimetatud rollides töötada. Noorsootöötaja kutse (rahvasuus tuntud ka kui “täiskutse”, kuigi juriidiliselt pole tegemist täpse terminiga) sisaldab endas aga ka osakutset, mis näitab, et inimene on pädev töötama nii noorsootöötajana, kui laagris. Kuidas tasemed täpselt jagunevad, saad lugeda SIIT.

TÄHTIS UUENDUS TASE 7 NOORSOOTÖÖTAJATELE

 Kuni eelmise aastani ei sisaldanud NOORSOOTÖÖJUHT, TASE 7 laagrikasvataja- ja juhataja kutset, ning tähendas, et laagris või malevas töötamiseks pidi taotlema eraldi osakutset. Et selle aasta alguses muutus noorsootöötaja kutsestandard oma sisus ja vormis oluliselt, on Haridus- ja teadusministeerium andnud soovituse lugeda noorsootöötaja, tase 5 ja laagrikasvataja, tase 5 osakutsega isikud vastavaks laagrikasvataja kvalifikatsiooninõuetele ning noorsootööjuht, tase 7 kutsega isikud vastavaks nii laagrikasvataja kui laagri juhataja kvalifikatsiooninõuetele. See tähendab, HTMi tõlgenduse kohaselt näitab tase 7 kutsetunnistus ära, et inimesel on pädevused ka laagrikasvataja ja -juhataja tööks!

Kevadisse taotlusvooru laekus kokku 434 taotlust, mis on 87 taotlust eelmise aasta kevadvoorust vähem. “Selle põhjendus suuresti, ma arvan, eesti keele nõudes ja ka haridusnõudes,” ütles Eilika Mätas, kes selle aasta alguseni kutse väärtustamise suunajuhina töötas ning nüüd juhatuse liikmena uut suunajuhti ning kutse arendamist toetab. Ometi on kutsetaotluste arv siiski märkimisväärne ning taotluste hindamine, tingimustele vastamine ning osakutse eksamite kontrollimine võtab aega.

Muide, seda kas inimesel on kutsetunnistus või mitte, saab nime järgi kutseregistrist kontrollida. Vaata SIIT.

NOORSOOTÖÖTAJA KUTSETAOTLUSED

ESMAKORDSED
TAOTLUSED
TAASTÕENDAMISE
TAOTLUSED
KOKKU OSAKUTSE TAOTLUSEID
LAAGRIKASVATAJA OSAKUTSE, TASE 5 229 36 389
LAAGRIKASVATAJA-JUHATAJA OSAKUTSE, TASE 6 57 67
ESMAKORDSED
TAOTLUSED
TAASTÕENDAMISE
TAOTLUSED
KOKKU KUTSE TAOTLUSEID
NOORSOOTÖÖTAJA, TASE 5 17 3 45
NOORSOOTÖÖTAJA, TASE 6 12 5
NOORSOOTÖÖJUHT, TASE 7 5 3
ESMAKORDSEID TAOTLUSEID KOKKU TAASTÕENDAMISE TAOTLUSEID KOKKU KÕIK TAOTLUSED KOKKU
320 114 434

 


Eesti Noorsootöötajate Kogu on noorsootöö kutse andja alates 1. jaanuarist 2022. Noorsootöötaja kutse andmise voorud toimuvad kaks korda aastas: kevadel ja sügisel ning kutsetunnistus kehtib viis aastat. Alates 1. jaanuarist 2024 kehtib uus kutsestandard.
Eesti Noorsootöötajate Kogu on pälvinud Eesti Kutsekojalt tiitli “Tunnustatud kutse andja 2023. Väljapaistev kutseoskuste hindajate koolitaja“.

Lisainfo:
Birgit Lukk
kutse väärtustamise suunajuht
kutse@enk.ee
5388 6727