Tema töölaud on aukartust äratavalt lai – sinna kuulub nii valdkonna arendustöö, noorsootöö tegevuste planeerimine, noortevolikogu töö toetamine kui ka võrgustikutöös osalemine ning koordineerimine kogu vallas. Kõige selle kõrval jagub Maarjal aega ka selleks, et hoida end ENKi liikmena kursis valdkondlike tegemistega ning põnevate koolitustega, sest kõike seda Eesti Noorsootöötajate Kogu oma liikmetele ka pakub.


Räägi pisut oma igapäevatööst ja varasemast taustast. 

Töötan Jõelähtme Vallavalitsuses noorsootöö- ja spordispetsialistina, mis tähendab, et minu töölaual on igapäevaselt valla noortevaldkonna arendamine, noorsootöö tegevuste planeerimine, noortevolikogu töö toetamine, võrgustikutöös osalemine ning ka selle koordineerimine. Meil ei ole noortekeskustel eraldi juhataja ametikohta loodud ning seetõttu on ka see üks minu tööülesanne toetan noorsootöötajaid nende igapäevatöös ning planeerime üheskoos tegevusi avatud noortekeskustes Lool ja Kostiveres. 

Olen eelnevalt töötanud osalusvaldkonna arendajana, ning see on ka minu üks südamelähedasemaid valdkondi. Erialaselt olen lõpetanud riigiteaduste magistri, mis võib tunduda hoopis teine valdkond, kuid kohaliku omavalitsuse spetsialistina on see mulle suureks kasuks tulnud. Kõigele lisaks on magistriõpingutest saadud teadmised ja kogemused väga praktiliseks osutunud ka noorte osaluse arendamisel ning noortevolikogu töö toetamisel.

Maarja koos meeskonnnaga


Kas või kuidas oma töös ja eraelus tegutsed keskkonna hoidmise nimel? On Sul jagada ehk konkreetseid nippe, kuidas keskkonnateadlikkust ka noorte hulgas tõsta?

Proovin enda töös ja eraelus teha alati keskkonnasäästlikke valikuid. Töös näiteks seeläbi, et kui noortekeskusesse midagi soetame, siis püüame hoolikalt läbi mõelda, kas seda on ikka päriselt vaja, ning tegevusi planeerides katsume noortelegi sarnast mentaliteeti edasi anda. 

Hea näide on näiteks koos noortega kokkamine. Süüa tehes saab toimetada nii, et alles jääb väga vähe toorainet ning kogu toit on planeeritud säästlikult.

Igapäevaselt võtan tööle toidu kaasa oma karbiga ning harva viskan toitu minema. Kui ikkagi pean, siis kompostrisse, millest suvel saan mulda.


Kuidas ennast tööalaselt arendad?

Püüan ennast tööalaselt arendada iga päev. Koolituspakkumised, mis katusühenduste poolt tulevad on alati põnevad, kuid igale poole ei jõua. Seega filtreerin enda jaoks olulisemad ning proovin alati osaleda seal, mis on minu jaoks oluline. 

Tööalaselt arendan ennast ka läbi oma noorsootöötajate, kellel on otsekontakt noortega – see on see osa noorsootööst, millega mina enda igapäevaselt kokku ei puutu. Seega on noorsootöötajatega suhtlus minu jaoks väga arendav. Suhtlen nendega iga päev, püüan neid mõista ning võtan alati nende ideid ka arvesse.


Miks liitusid ENKiga ja mis Sind siin kõige enam inspireerib?

ENKiga liitusin eelkõige seetõttu, et saada osa noorsootöötajate võrgustikust. Lisaks jõuab ENKi kaudu minuni palju põnevaid koolitusi, samuti pean oluliseks noorsootöötaja ametikoha ja valdkonna huvide eest seismist riigis tervikuna. Olen osa võtnud erinevatest koolitustest ning osalesin hiljuti ka kohalike omavalitsuste noorsootöö spetsialistidele suunatud arenguprogrammis. Eriti tore on näha sündmustel ja koolitustel teisi noortevaldkonna töötajaid ning üheskoos muresid ja rõõme jagada.


Mis on Sinu top3 igapäevast praktilist nippi või tööriista, mis aitavad Sul töid ja tegemisi tõhusamalt teha?

  1. Päeva planeerimine. Kasutan selleks telefonirakendust “Remainders”, kus märgin üles kõik tööalased ning eraelulised tegevused. Eriti meeldib mulle panna ülesannetele konkreetsed kuupäevad ja kellaajad, millal nendega tegelema pean. Nii ei jää mul kunagi midagi tegemata (PÄRISELT!) ning kogu päev on efektiivselt planeeritud. Lisaks, kui tuleb mõni hea idee, millega kohe tegeleda ei jõua, siis saan panna endale märkme näiteks järgmiseks päevaks.
  2. Füüsiline liikumine. Minu jaoks on liikumine alati oluline olnud. Seda eriti siis, kui töö on pigem istuv. Proovin seega enda päeva alati leida aega tunniseks jalutuskäiguks koertega või jõutreeninguks oma koduses jõusaalis ​– tihti teen neid mõlemad. Liikumine toetab nii füüsist kui ka vaimset tervist ning pärast rasket tööpäeva on trenni tegemine justkui preemia vaimsele tervisele.
  3. Nautimine. Kui päriselt ei jõua ja mõni laupäev on tunne, et on vaja lihtsalt puhata, siis ma lihtsalt puhkan. Vaatan mõnda head sarja ja veedan aega koos lemmikloomadega. Üldiselt mõjuvad koerad, kassid, hobused ja muud toredad loomad mulle teraapiana.

Liitu ENKiga