Oluline info noorsootöötajatele: Ukrainast saabunud lapsed ja noored Eestis
Seoses sõjaolukorraga Ukrainas on Eesti riik vastu võtmas sõjapõgenikke ning nende seas ka lapsi ja noori. Selleks, et toetada nende laste ja noorte turvalist tavaelu ning õpingute jätkamist, on Haridus- ja Teadusministeerium andnud ka selge sõnumi, et Eestis ollakse valmis pakkuma Ukrainast tulnud õpilastele võimalusi haridustee jätkamiseks nii alus- ja üldhariduses kui ka kutse- ja […]

Seoses sõjaolukorraga Ukrainas on Eesti riik vastu võtmas sõjapõgenikke ning nende seas ka lapsi ja noori. Selleks, et toetada nende laste ja noorte turvalist tavaelu ning õpingute jätkamist, on Haridus- ja Teadusministeerium andnud ka selge sõnumi, et Eestis ollakse valmis pakkuma Ukrainast tulnud õpilastele võimalusi haridustee jätkamiseks nii alus- ja üldhariduses kui ka kutse- ja kõrghariduses.
Oleme koondanud siia lehele olulisi materjale, mis on kasuks ka noortega töötavatele spetsialistidele, aitamaks neid töös ukraina noortega. Täiendame infomaterjalide loetelu jooksvalt.
- Olulisem info on koondatud Haridus- ja Noorteameti kodulehele, kus vastav teave pidevalt ka uueneb. >> Ukrainast saabunud laps ja noor Eestis
- Palume jälgida ka ministeeriumi Facebooki lehte, kus vahendatakse infot operatiivselt.
- MTÜ Mondo on samuti koondanud kokku materjalid, mida ka noorsootöötajad oma töös saavad kasutada. >> Ukraina materjalid
- Abiks võib olla ka Sotsiaalkindlustusameti kokku pandud info taastavate aruteluringide kohta.
- Sotsiaalkindustusamet pakub ka tasuta psühholoogilise esmaabi kursuseid >>Psühholoogilline esmaabi. Esmase abistaja roll kriisi satttunud inimese toetamisel.
- HTM kutsub vaatama infotunde, kus antakse ülevaade Eesti julgeoleku olukorrast Ukrainas toimuva valguses ning antakse soovitusi, kuidas laste ja noortega sõjast rääkida ning millele tähelepanu pöörata. Eestikeelses infotunnis saavad sõna ministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts, riigisekretär Taimar Peterkop ja psühholoog Auli Andersalu-Targo. Venekeelses infotunnis astuvad üles samuti kantsler Kristi Vinter-Nemvalts (venekeelsete subtiitritega), välisministeeriumi asekantsler Rein Tammsaar ja psühholoog Jekaterina Kušnarenko. Lisatud on ka link abimaterjalile Ukraina teema käsitlemiseks huvihariduse- ja noorsootööasutustes ning noorteühingutes.
Eestikeelne infotund
Venekeelne infotund -
Ministeeriumi kodulehele on loodud ka uus alamleht, kuhu koondatakse Ukrainast saabunud laste ja noortega seonduva haridusvaldkonna info, samuti on Harno kodulehelt leitavad erinevad teemakohased abimaterjalid ja õppevideod.
- Veebiseminar “Muukeelne laps Eesti haridusasutuses: psühholoogiline ja sotsiaalne toetamine”.
- Veebiseminar “Muukeelne laps Eesti haridusasutuses: toetav keskkond ja selle loomine”.
- Veebiseminar “Muukeelne laps Eesti haridusasutuses: mitmekultuuriline klassiruum”.
- Veebiseminar “Muukeelne laps Eesti haridusasutuses: paindlik õppetegevuse korraldamine”.
- Veebiseminar “Muukeelne laps Eesti haridusasutuses: muu kodukeelega laps”.
- Veebiseminar “Muukeelne laps Eesti haridusasutuses: muu kodukeelega laps klassis – õpetaja vaatenurk”
-
Veebiseminar „Muukeelne laps Eesti haridusasutuses: traumateadlik sekkumine“.
- Info haridus- ja noortevaldkonna asutuste ning KOVide esindajatele!
Ukrainast saabunud haridus- ja noorsootöötajad on juba asunud tööle mitmetes Eesti haridusasutustes. Kui nende töökoht eeldab eesti keele oskust, peaksid nad esimesel võimalusel alustama eesti keele õpet. - Eesti-ukraina piktogrammid lastele ja õpetajatele. (eesti / ukraina; естонськa / українськa)
- Inglise-ukraina keeles piktogrammid. (aнглійськa / українськa; English/Ukrainian)
- Juhised noorsootöötajatele.