ENK talvekool 2024

ENKi suve- ja talvekool on alati olnud liikmete seas kaua oodatud ja hinnatud. Suisa sedavõrd, et tullakse ikka ja jälle ning on kollektiive, kes võimalusel kõik koos osalevad. Mida pakkus seekordne vaikuseminutite teemaline talvekool ja mis põhjustel tagasi tullakse? Oma mõtteid jagavad vabakutseline noorsootöötaja Diana Zvonkova, Ardu noortekeskuse noorsootöötaja Krestina Valdma ning Nõmme Vaba Aja Keskuse direktor Asso Viiding

Millised on sinu muljed talvekoolist?

Diana: Üldiselt peale talvekooli olen alati inspireeritud nii inimestest, kes osalesid, kui ka läbitud teemadest. Ka seekord polnud erand. Kuigi Tartust on Haapsallu pikk tee, siis mindfullnessiga just mere ääres tundus õige. Need kaks päeva olid küllaltki intensiivsed, kuid sain kaasa palju erinevaid praktikaid, harjutusi ning mõtteid. Tore oli teistega muljeid vahetada ning vaadata ka endasse, sest tihti jääb just see kiire elutempo juures kõrvale. Seekordse talvekooli peamine võlu oligi minu jaoks see, et kõik, mis me õppisime, õppisime läbi enda ja saime harjutusi praktiliselt kaasa teha.

Krestina: Talvekool oli väga meeldivalt korraldatud, pakkudes võimalust tegeleda teadlikult nii vaimse kui füüsilise poolega. Andis võimaluse oma igapäevatöö kõrvale jätta ning tegeleda ainult iseendaga. 

Asso: Väga positiivsed muljed. Ma päris kindlasti ei olnud ette valmis niivõrd intensiivseks protsessiks ja sisekaemuseks. Kahtlemata ei olnud see ka alati lihtne ja mugav, kuid mul on väga hea meel, et sellest osa sain. Mulle meeldis, et koolitus oli niivõrd praktiline ja kõik oli vaja enda ja/või teiste peal järele katsetada, samaaegselt ka turvaline. Tänusõnad siinkohal koolitajale, kes sellise õhkkonna luua suutis.

Mis on üks mõte või teadmine, mille endaga kaasa võtsid?

Diana: Seekordsest talvekoolist võtsin kaasa mõtte, et kuigi paljud tegevused, mida me teeme, on automaatsed, on neid võimalik teadlikult kontrollida See, aga pole üldse nii lihtne, kui võiks arvata. 

Krestina: Ainult mina ise saan oma keha teadlikult hoida ning seeläbi ka vaimu toetada! Ning olles iseendaga rahul, suudame seeläbi toetada teisi, kes meie toetust vajavad. 

Asso: Kui oluline on hingamine. Teadlikult hindamisega tegelesime nende kahe päeva jooksul päris palju ja ma tunnen, et minule oli sellest palju kasu. See on minuga ka koolituselt kaasa tulnud ning siin-seal praktikasse kandunud.

Aga kindlasti ka vaikuseminutid, kui meetod, laiemalt. Esimene helide kuulamise harjutus õnnestus juba koolitusele järgneval nädalal linnaosa valitsuse juhtkonna koosolekul läbi viia. Igati õnnestunult!

Mitmendat korda talve- või suvekoolis osaled ja miks?

Diana: Talvekoolis osalesin teist korda ja suvekoolis olen osalenud ühel korral. Osalen, sest need on kohad, kus ma saan kokku vanade tuttavatega, keda muidu ei näe ning leian uusi tuttavaid, kes toimetavad samas valdkonnas. Lisaks sellele on suve- ja talvekoolid minu professionaalsele arengule olulised, sest teemad on alati aktuaalsed ja põnevad. 

Krestina: Teist korda! Väga teemakohane ning tunnen, et vajan vahepeal aja mahavõtmist ja omale teadlikult aja andmist, et motiveeritud silmadega noorte ette astuda! Aitäh meeldiva koolituse eest!

Asso: Osalesin esimest korda ENKi suvekoolis 2018. aasta suvel ja pärast seda ei ole ükski suvekool, ja hiljem talvekool, vahele jäänud. ENKi kuulumisel ning koolitustel osalemisel on olnud suur ja väga oluline roll minu kujunemisel noorsootöötajana. Olen alati igast koolitusest saanud enda jaoks uusi taipamisi, teadmisi ja oskuseid, mida hiljem tööalaselt kasutusele võtta või mingil muul moel üle kanda. Ma ei ole juba mõnda aega enne suve- või talvekooli seadnud konkreetseid ootuseid või sõnastanud küsimusi, millele kindlalt vastust tahan saada. Tunnen, et minu jaoks parim viis on võtta nendeks üheks-kaheks päevaks see aeg, et olla teadlikult avatud meele ja hoiakuga kohal. Kuulata, aktiivselt kaasa mõelda, analüüsida ja reflekteerida. Nii olen alati leidnud enda jaoks need olulised momendid, millele keskenduda, endaga kaasa võtta ning rakendada.

Eriti hea meel on mul selle aasta talvekooli puhul selle üle, et Nõmmelt sai osaleda peaaegu kogu noorsootöö kollektiiv. Ma leian, et sellel on hindamatu väärtus, kui sama piirkonna inimesed saavad viibida sellises ühises inforuumis ja koos kogeda. Sellest tekib edaspidi parem üksteise mõistmine, sarnasem arusaam oma tööst ning paremad suhted.


2024. aasta talvekool toimus 7.-8. märtsil Haapsalus. Koolitajaks oli Matti Orava MTÜ Vaikuseminutitest. Pilte talvekoolist näed Eesti Noorsootöötajate Kogu Facebooki lehelt 

Selleaastane ENKi suvekool toimub 21.-23. augustil, teemaks on rahuharidus ning korraldatakse koostöös MTÜ Mondoga. Et saada rohkem infot, jälgi meie kanaleid!