30. aprillil jagasid taas virtuaalselt oma kogemusi lõpukella ürituste ja aktuste korraldamisest huvijuhid. Sedapuhku rääkisid Aneta Varts (Rocca al Mare Kool), Liis Enson (Pääsküla Kool) ja Margot Mängel (Gustav Adolfi Gümnaasium). Lisaks tutvustas virtuaalsete lõpuaktuse korraldamise alternatiivseid võimalusi ka Rainer Kala (Made in Vachina).


Pääsküla Kooli huvijuht Liis Ensoni sõnul oli tänavune lõpukella üritus õpilaste jaoks väga emotsionaalne ja õnnestus hästi, vaatamata selle, et see toimus virtuaalselt Zoomi vahendusel. Ka tehniliselt sujus Zoomis kõik suuurepäraselt – 15 minutit enne ürituse algust said õpilased Zoomiga liituda ja vaikselt koguneda ja kell 12 algaski lõpukell. Üritusel näidati õpilaste lapsepõlvepilte ja videoid. Kui esialgu oli nii mõni õpetaja skeptiline, siis pärast üritust muutsid nemadki meelt. Nii soovis ka 9. klassi õpetaja sama üritust oma õpilastelegi korraldada.

Rocca al Mare Kool kultuurikorraldaja Aneta Varts rääkis, et nende kool pidi tänavu tähistama 20. aastapäeva ning plaanis olid mitmed üritused. Ühiselt otsustati, et eriolukorrale vaatamata üritusi siiski ära ei jäeta, vaid leitakse alternatiivseid võimalusi nende korraldamiseks ja kooli sünnipäeva tähistamiseks.

Juubeliaktust saab praegugi järele vaadata kooli kodulehelt. Lõpukella ürituse korraldamine arutati eelnevalt koos õpilastega läbi. Selleks ei tehtud otseülekannet, vaid 10. klasside õpilased otsustasid kokku panna video, mis läks lõpukella päeval RAM TV kaudu eetrisse. Video sisaldas laste lapsepõlvepilte ja fotosid praegusest ajast, samuti tervitusi direktorilt ja klassijuhatajalt. Lisaks toimus lemmikõpetaja tund.

Gustav Adolfi Gümnaasiumi huvijuhi Margot Mängeli sõnul on olnud hämmastav näha, milline on inimeste loovus sellistes keerulistes olukordades. Algselt oli koolil plaan lõpukell edasi lükata, kuid see otsustati siiski korraldada, sest ega seda polekski kuskile olnud edasi lükata.  Kindlasti ei olnud korraldus lihtne protsess, kuid samal ajal on see viinud loovate lahendusteni. Ega tavaliseltki pole GAGi lõpukell olnud ainult aktus – nii taotleti ka sel korral midagi enamat. Püüti võtta ja teha neid samu asju, mida oldi tavaliselt tehtud, asendustegevusi ei otsitud.

Põhisõnum oli, et kool ei ole midagi muud kui inimesed, sest kool ju ise on vaid hoone, aga inimesed on need, kes moodustavad kooli. Kõik salvestati ette ära, sellele eelnes palju planeerimist ja pidi jälgima, et ei kogunetaks suurtes gruppides. Ürituse päeval tehti ka otselülitus koolist. See oli õpilastele suureks üllatuseks, kui järsku oli nende ees direktor, kes koolimajast neid tervitas ja direktori ees olid kahel ekraanil kõik lõpetajad. See oli väga emotsionaalne hetk.

Rainer Kala asutusest Made in Vachina tutvustas lisaks võimalusi lõpuaktuste korraldamiseks.

Aktus n-ö telesaate formaadis Tallinna stuudios.

Õpilased on stuudios videosilla vahendusel ning lõputunnistusi saab jagada nii, et igale õpilasele antakse 20 sekundit ja tema aken ilmub selleks ajaks ekraanile. Kohal saab olla direktor jt õpetajad, kes saavad sõna võtta ja oma häid sõnumeid õpilastele edastada. Sündmust võib juhtida kas mõni tuntud näitleja või ka keegi koolist. Üritust saab ka järele vaadata, võimalik on salvestusse lisada muusikalisi vahepalasid, luuletusi või fotosid.

Aktus kooli aulas.

Oleneb, millised on eriolukorra reeglid sel ajal, kuid aktust saaks korraldada ka nii, et näiteks õpilased ise on aulas ja vanemad ning teised külalised vaatavad aktust otseülekandena.