AI võimalused noorsootöös

Tehisintellekt (ingl. k: AI – artificial intelligence) on teinud viimastel aastatel tohutu arenguhüppe ja muutunud  kättesaadavaks pea kõigile. Sellest räägitakse palju ka noorsootöö valdkonnas. Vaatame lähemalt, mis tehisaju tegelikult endast kujutab ja kuidas seda targalt oma igapäevaellu integreerida. 

Tehisintellekti all mõeldakse masina inimlaadseid võimeid, nagu mõtlemine, õppimine, planeerimine ja loovus. Lihtsalt öeldes kogub arvuti kas näiteks tekstist või fotost kokku erinevat infot ja pakub selle põhjal sulle lahendusi. Kuna programmil on lisaks sinu ette antud infole ligipääs ka kogu internetile, siis sorteerib masin talle kättesaadava info läbi sekunditega ja pakub selle põhjal vastuseid. See on midagi, milleks ükski inimene nii kiirelt võimeline ei ole. 

Iga rakendus on loodud lahendama ühte väga kindlat probleemi ja tihti teeb ta seda lihtsalt läbi mustrite leidmise. Näiteks on programmid, mis otsivad kiirelt internetist infot, loovad etteantud kirjelduse järgi uue foto või panevad videole ise alla subtiitrid. 

Siin peitub ka AI võlu, mida me kõik saame igapäevaselt ära kasutada, et oma elu lihtsamaks teha ning vabastada enda väärtuslikku aega.


Milliseid tööülesandeid saaks AI siis lihtsustada?

Kõige esimene mõte on ideede genereerimine, tegevuste väljatöötamine ning info organiseerimine. Näiteks võiks selleks olla noortekeskuse sotsiaalmeedia sisuplaani loomine, noortelaagri kava kokkupanek, projekti mõnele fookusvaldkonnale tegevuste leidmine, töötoa loomine, koosoleku kokkuvõtte koostamine, eelarve tegemine ning analüüs jne. Sellist tööd teevad tuntumad tekstipõhised AI-d nagu ChatGPT ja Google Gemini

Eespool mainitud ülesannete puhul peab ise väga hästi eesmärki teadma ja võimalikult täpselt käsklusi edastama. Ühe lausega ei saa kokku tervet kava. Kujuta ette, et su vastas on inimene, kes ei tea teemast absoluutselt mitte midagi. Milliseid käsklusi sa siis talle annaksid? 

Sama kehtib ka vigade puhul. Kui neid tekib, ja neid kindlasti tekib, siis tuleb lihtsalt anda märku, kus on viga ja mida selle asemel soovid. Minu lemmik käsklus, mida ma lisaks sellele infole, mida saada tahan, AI-le edastan, on: “Enne ülesande täitmist küsi mult lisaküsimusi, et saada parim tulemus”. Seejärel saab vastata täpsustavatele küsimustele ning ei pea ise leiutama, millist infot peaks veel ette andma.


Kiired kujundused AI abil

Lisaks tekstipõhisele tehisintellektile on ka teisi lahendusi. Kõigile tuttav Canva kasutab mitmeid AI lahendusi, mis aitavad disaine luua kiiremini ja kohandada neid korraga ka erinevatesse formaatidesse. Tasuta on kättesaadavad Canva Magic Design ja Canva Magic Studio. Canva AI tööriistade abil saad kiirendada enda tööd, et ei peaks nii palju aega plakatite loomisele kulutama. 


Meeskonnatöö efektiivsemaks

Meeskondade puhul pakub ülesannete automatiseerimist näiteks Trello. Seal saab luua meeskonnale liste, seada projektidele tähtaegu ja muud, mis aitab hoida ülevaadet. 

Trellos saab seadistada erinevaid automaatseid käsklusi, näiteks, nagu meilide väljasaatmine teatud kuupäeval ja lisada meeldetuletusi erinevates projekti etappides. 

Hea uudis on see, et paljud AI tööriistad on kättesaadavad kas täiesti tasuta või üsna mõistliku hinna eest. Kui sa võtad tehisintellekti kui oma assistenti, siis isegi 30 kuni 40 eurot kuus maksta selle eest, et keegi vabastab kümneid tunde sinu väärtuslikku aega, on päris soodne.

Kuna AI areneb tohutu kiirusega ja selle roll aina suureneb, on sedavõrra olulisemaks muutumas digipädevuste arendamine ka noorsootöötajate jaoks. Arusaam, kuidas tehisintellekt töötab ja mis on selle eetilised aspektid, annavad igale noorsootöötajale võimaluse seda ise oma töös targalt ära kasutada, aga ka enesekindluse toetamaks noorte arusaama ja võimalusi selles.


Kui sa oled valmis AI lahendusi proovima, siis jäta kindlasti ka meelde mõned tähtsad nüansid. 

  • Sa pead AI kasutamisel teadma, mis on sinu eesmärk ning mida soovid saavutada. 
  • Pead oskama AI poolt antud infot analüüsida, sest sina oled siiski ekspert. AI eesmärk on pakkuda sulle iga hinna eest lahendus, kuid ei garanteeri selle õigsust. 
  • AI saab teha ära n-ö musta töö ehk igasuguse info töötlemise, sorteerimise, ideede kogumise, automatiseerimise jms. Sina saad võtta seda kui ühte tükki kogu tööst, kuid kindlasti mitte tervikut. 
  • AI ei asendada ei sind ega su tööd. Tehisaju saab vaid lihtsustada ja kiirendada teatuid ülesandeid, mis jätavad sulle rohkem aega ning energiat tegelemaks asjadega, mis on päriselt tähtsad.
  • Paljud programmid töötavad hästi ka eesti keelega. 

AI kasutuselevõtt ei tähenda kellegi töö asendamist, kuivõrd selle täiustamist. Arusaam tehisintellekti tehnilisest poolest ja praktiliste rakenduste leidmine võimaldab ka noorsootöötajal tõsta oma töö mõju, suhelda noortega mõtestatult ja püsida innovaatiliste lähenemistega esirinnas noorsootöö pidevalt muutuvas valdkonnas. 


Loo autor:
Ilona Tint
ENKi meedia töörühma liige, koolitaja